Történet
Az iskola története
Sásd város 1996-ig nem rendelkezett középiskolával. Középfokú oktatással egyedül a komlói 501. sz. Szakmunkásképző Intézet Kihelyezett Tagozata foglalkozott. (A tanulólétszám csökkenésével 1999-ben megszűnt.) A város vezetése szívügyének tekintette, hogy a városban térségi feladatokat ellátó középfokú oktatási intézmény létesüljön, amely csökkentené a munkanélküliség arányait, megállítaná a fiatalok elvándorlását, ugyanakkor elősegítené a falusi turizmus fellendülését, valamint a vendéglátó-ipari szolgáltatások színvonalának emelkedését. Az anyagi nehézségekkel küzdő önkormányzati testület - bár elvileg maximálisan támogatta a középiskola ügyét - kezdetben nem merte felvállalni az iskola alapítását. Kovács Sándorné polgármester asszony valamint Vizl Lőrinc és Törzsök Károlyné kezdeményezésére megalakult a Sásdi Szakképzésért Alapítvány, amely 1996 szeptemberétől működtette az Alternatív Vendéglátóipari Középiskolát, az igazgató Pintér Ernőné volt. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Märcz Mihályné, tagjai: Katona Edit és Bazsinka László voltak. Tekintettel arra, hogy az intézmény az önkormányzat épületében és annak aktív támogatásával működött, Sásd Város Önkormányzata úgy döntött, hogy 1998. szeptember 1-jétől az intézmény fenntartását átveszi. Ettől kezdve az intézmény Sásdi Vendéglátóipari Középiskola néven működik, igazgatója Kochné dr. Pintér Éva.
A következő években növekedésnek indult a tanulói létszám, javultak az oktatás és a szakképzés feltételei. 2000 februárjában elkészült a tankonyha. Ez év májusában Keresztes Richárd lett az iskola megbízott igazgatója. 2002 márciusában átadásra került a tanétterem is. A 2002/2003. tanévben Phare és OM támogatással a hátrányos helyzetű, elsősorban roma fiatalok felzárkóztatását célzó program valósult meg. A 2003/2004. tanévre informatika szaktanterem került kialakításra.
A nyertes pályázatoknak köszönhetően az utóbbi években dinamikus fejlődés szemtanúi lehettünk:
- elkészült a nyelvi labor
- megvalósult a tankonyha felújítása
- megtörtént a tankonyha eszközállományának modernizálása
- megtörtént az informatika terem berendezéseinek és eszközparkjának teljes cseréje
- megvalósult az iskola székhelyének és telephelyének modern IKT eszközökkel való felszerelése
- megvalósult az iskola berendezéseinek teljes cseréje
Diákjaink Baranya, Somogy és Tolna megye 25 településéről járnak iskolánkba.
Az iskola épülete
Az épület 1914-ben készült el. A következő évtizedekben a Sásdi Királyi Járásbíróság impozáns székhelyeként szolgált. (1919-ben néhány hónapig a Baranya megyei direktórium működött itt). Az utcafront hossza 34,55 m és 23,1 m. Az udvar területe 560,56 m2, kert nincs. Az épület alapterülete 546, 67 m2, a homlokzat magassága 9,65 m. Az épület déli oldalát valaha díszes keretbe foglalt, gyönyörű, kerámiából készült koronás címer díszítette, melyet a rákosi korszakban távolítottak el. A falak téglából épültek, szigeteltek. Nincs pince. Az épület emeletes, a födém porosz süveg és vasbeton, tetőszerkezete fa, fedőanyaga cserép. A lépcsőház műkő, a folyosók, WC-k mozaiklappal vannak lerakva. A járásbíróság 1979-ben szűnt meg az ekkor lezajlott közigazgatási területátszervezés eredményeképpen. Az épület állaga ezután romlásnak indult. A kezelési, használati jogot 1985-ben a Sásdi Nagyközségi Tanács kapta meg.
A komlói 501. Sz. Ipari Szakmunkásképző és Szakközépiskola kihelyezett tagozata 1988 szeptemberében kezdte meg működését e falak között. A megye 20 millió forintot adott a felújításra, ezzel a megye egyik legszebb épületét mentették meg az enyészettől. A tagozat megszűnéséig (1999.) ruhaipari, vasas, kőműves, kereskedelmi szakmákat tanulhattak meg a helyi és környékbeli fiatalok.
A vendéglátóipari középiskolai oktatás 1996-ban indult meg Sásdon. Az alapítványi Alternatív Vendéglátóipari Középiskolának is a volt járásbíróság épülete adott otthont. Ez az intézmény 1998-ban szűnt meg finanszírozási gondok következtében. A helyi vendéglátóipari szakközépiskolai és szakiskolai képzést a Sásd Város Képviselőtestülete által fenntartott Sásdi Vendéglátóipari Középiskola folytatta tovább, és folytatja jelenleg is. Az egykori hivatali helyiségekből kialakított tantermekben csaknem 190 diák sajátítja el a közismereti és szakmai tantárgyak tananyagát, és készül fel a felnőtt életre.